Studenci Uniwersytetu Stanowego w Oklahomie wykorzystują STATISTICA Data Miner do odkrywania ukrytych zależności, trendów i predykcji (DM Review, Luty 2003, str. 63)

Studenci OSU odkrywają, wyjasniają i przeiwdują trendy za pomocą STATISTICA Data Miner

W lutowym numerze czasopisma DM Review opisano w jaki sposób studenci Uniwersytetu Stanowego w Oklahomie (OSU) wykorzystują system STATISTICA Data Miner, imponujący zestaw procedur data mining (zgłębiania danych), do rozwiązywania problemów klasyfikacyjnych i regresyjnych.

Według dra Dursuna Delena system STATISTICA Data Miner był najważniejszym wyborem dla Wydziału Zarządzania i Systemów Informacyjnych OSU. Dr Delen stwierdził, że „Na podstawie wielu lat doświadczeń w przemyśle i nauce, mogę z całą pewnością powiedzieć, że STATISTICA Data Miner dysponuje jednym z najszerszych zestawów algorytmów data mining dostępnych na rynku„. Uznał on narzędzia graficzne i zarządzanie wynikami w systemie za „fenomenalne”.

Delen wymienia więcej przewag systemu nad innymi narzędziami data mining, w tym graficzne, interakcyjne i przyjazne środowisko pracy, bogaty zestaw narzędzi wizualizacji, szybkość przetwarzania i możliwość pracy w trybie aplikacji WWW. Dr Delen uważa także, że pomimo tak wielu zalet, system STATISTICA Data Miner jest „tańszy od innych, konkurencyjnych zestawów narzędzi dostępnych na rynku”.

Studenci OSU stosują STATISTICA Data Miner m.in. Do:

  • przewidywania zachorowań na cukrzycę na podstawie danych demograficznych, społecznych i sposobu spędzania wolnego czasu;
  • budowy modeli do przygotowywania lepszych akcji marketingowych;
  • przewidywania wskaźników finansowych takich jak S&P 500 i kursy wymiany walut